Dienstag, 28. Juni 2022 00:00 Uhr
Výstava "Ve znamení rysa"
Výstava "Ve znamení rysa"

Od konce června do začátku září máte jedinečnou příležitost objevit a obdivovat tuto půvabnou, fascinující velkou kočku se všemi jejími aspekty.

Cílem je dále posílit akceptaci tohoto elegantního divokého zvířete, které nyní opět našlo domov v našich lesích. Největší hrozbou pro toto nádherné zvíře je bohužel stále člověk, a to kvůli pytláctví a dopravním nehodám.

Již v počátcích Národního parku Bavorský les, v 70. a 80. letech 20. století, začal pomalý návrat tohoto plachého divokého zvířete, které do té doby z našich lesů vymizelo. Úspěšným vypuštěním malé rysí populace v hraničním trojúhelníku Česká republika - Rakousko - Německo se počet jedinců nyní zvýšil na 120 kusů.

Rys, půvabná divoká kočka a fascinující lovec, si zaslouží trvalý domov v rozlehlých lesích našeho regionu!

Pociťte kouzlo tohoto elegantního, krásného divokého zvířete, které se vrátilo do našich rozlehlých lesů, aby zde zůstalo natrvalo.

 

Otevřete své srdce a nechte se okouzlit tímto nepolapitelným lovcem!
Výstava je otevřena denně od 9 do 18 hodin

Dienstag, 10. August 2021 00:00 Uhr
Padající hvězdy Perseid v srpnu 2021
Padající hvězdy Perseid v srpnu 2021

Touláte se rádi noční oblohou? Láká vás vidět srpnové zajímavosti na vlastní oči? Chtěli byste se dozvědět více?

V první části večera (od 20:30) se pod střechou návštěvnického centra dozvíte, jak se na vlastní pozorování připravit a jaké jevy jsou na obloze vidět (nejen) koncem léta. Nebudou chybět příběhy, které jsou vepsány do letních souhvězdí.

Za příznivých podmínek se po setmění (kolem 22:00) společně vydáme do temnoty šumavské noci hledat známá i méně známá souhvězdí a hlavně - nechat se okouzlit deštěm "padajících hvězd" - meteorickým rojem, srpnovými Perseidami.

Montag, 19. Juli 2021 00:00 Uhr
SEZÓNA 2021 BAYERN PARKU JE V PLNÉM PROUDU!
SEZÓNA 2021 BAYERN PARKU JE V PLNÉM PROUDU!

Když slyšíte zábavní park plný atrakcí s obrovskou horskou dráhou, představíte si velkou Matějskou, kde vám může prasknout nejen peněženka, ale i bubínky? Omyl! Při návštěvě Bayern parku v Bavorsku budete opravdu mile překvapeni.


Z Plzně je to do Bayern Parku 2,5 hodiny, park najdete u Dingolfingu. Informace ohledně příjezdu najdete na stránkách parku zde.


Po zaplacení vstupného žádné další tahání peněz z peněženek, žádný hluk a žádný nápor na nervy! Do bavorského Bayern parku můžete prostě vyrazit na celodenní rodinný výlet, na který budete opravdu dlouho vzpomínat. Ne nadarmo má toto zábavní centrum v názvu park.

Bayern Park je opravdu kráný, vystavěn v zeleni. Na obrovské ploše (cca 56 fotbalových hřišť) najdete desítky atrakcí, součástí je i lesní zoo a jezero, kde se můžete v klidu svézt parníkem kolem pohádkového zámku. U toho můžete hned zkusit další projížďku po kanálu zámeckého parku. Příjemným zpestřením je i průjezd zámeckou jeskyní.

Za hlavní lákadlo Bayern Parku lze považovat nejextrémnější horskou dráhu v Německu s poetickým názvem Čarostřelec. Tato horská dráha je dlouhá 483 metrů s výškovým rozdílem 33 metrů, rychlostí 80 km/hod. Její dvě kola prolétnete za 45 sekund. Z 0 na 80km/hod zrychlíte za necelé 3 sekundy a kromě průjezdu nástupním místem nepojedete ani kousek rovně. Čekají na vás čtyři děsivé otočky, z toho se třikrát obrátíte hlavou dolů.

Vice informací v češtině naleznete na: https://www.bayern-park.de/cs/?s=I01k0WEAxCuUzwyYr


Aktuální podmínky pro vstup do parku naleznete na: https://www.bayern-park.de/de/home_news/wichtige-hinweise-zur-besuchsplanung_kaf9xbw5.html

Montag, 19. Juli 2021 00:00 Uhr
S O U T Ě Ž – o 2x jízdu zdarma na horské bobové dráze v Sankt Englmaru
S O U T Ě Ž – o 2x jízdu zdarma na horské bobové dráze v Sankt Englmaru

Vyhrajte 2x jízdu zdarma na horské bobové dráze v Sankt Englmaru!

 
Pravidla soutěže:

 lajknout naši stránku https://www.facebook.com/InformacniCentrumBavorskyLesSumava

  • sdílet soutěžní příspěvek
  • odpovědět na soutěžní otázku do komentářů: Jak dlouhá je horská bobová dráha v Sankt Englmaru?


Odpověď a mnohem více informací naleznete při prozkoumání webových stránek: https://www.sommerrodeln.de/cms/#

Čím více komentářů, tím větší šance na výhru!

 
Soutěž ukončíme již příští pátek 23.7.2021!

Dienstag, 8. Juni 2021 00:00 Uhr
Výlet do minulosti je opět možný – navštivte skanzen Finsterau!
Výlet do minulosti je opět možný – navštivte skanzen Finsterau!

Od 1. června se těšíme na Vaši návštěvu.


Skanzen ve Finsterau nabízí neopakovatelný zážitek v muzeu historických selských stavení pod širým nebem ve spojení s okouzlující horskou přírodou. Od 1. června se konečně opět otevírají brány pro návštěvníky. Čekají zde na Vás svěží zelené louky, kvetoucí ovocné stromy a hlavně celá řada historických stavení a nejrůznějších venkovských budov, které bývaly typické pro  život na venkově v Bavorském lese. Otevřena budou i gastronomická zařízení a děti si budou moci vyzkoušet venkovní dětské hřiště s novými atrakcemi.

Samozřejmě je nutné dodržovat platná opatření v rámci boje s epidemií Covid-19. Při hodnotě incidenčního čísla nad 50 (počet nakažených na 100 000 obyvatel za posledních 7 dní) se musí každý návštěvník objednat. To je možné buď zasláním mailu na buchungen.finsterau@freilichtmuseum.de, nebo telefonicky ve všední dny od 8 do 12 hod na tel. +49 8557.9606-0. Nutná registrace k případnému sledování kontaktů je možná buď na místě pomocí aplikace Luca, nebo prostřednictvím formuláře. Ten je možné stáhnout předem na www.freilichtmuseum.de, nebo bude připraven vytištěný k vyplnění na místě.

Dospělí musí mít po dobu návštěvy nasazen respirátor FFP2. Pro děti od 6 do 14 let stačí rouška. Nošení respirátoru nijak neomezí pohyb v prostoru skanzenu ani výhledy na okolní horské svahy. Děti si mohou podle chuti a nálady pohrát s domácími zvířaty na Kapplhofu. Mei nimi jsou i dvě letošní jehňátka. Pro návštěvníky budou otevřeny také interiéry historických muzejních budov s autentickým inventářem.

Aby mohla být uvnitř objektů respektována platná hygienická pravidla, je nutné sledovat informační tabule, které ukazují, kolik osob se smí v konkrétních budovách současně nacházet.  U pokladny muzea obdrží každý návštěvník kolíček na prádlo, který vždy zanechá při vstupu do budovy na určeném místě. Další návštěvník uvidí podle počtu zanechaných kolíčků, zda smí vstoupit, nebo zda musí počkat, až někdo budovu opustí.

Hostinec "D' Ehrn" nabízí posezení venku před domem nebo v zahradě pod lipami. Objednání na tel. +49 855 7.3 77. Také kavárna "Café Heimat" ve vstupní budově otevře 7. června s nabíkou posezení venku. I zde je vhodné se objednat předem. Pouze na akce jako např. slavnosti, trhy nebo kurzy si musí návštěvníci ještě počkat.

Skanzen Finsterau má otevřeno denně od 9 do 18 hod;  stejně tak hostinec "D' Ehrn", ale ten má v pondělí zavírací den.

Muzejní kavárna zahajuje provoz 5. června, čtvrtek a pátek jsou zavírací dny.
Další informace najdete na www.freilichtmuseum.de.

Montag, 17. Mai 2021 00:00 Uhr
Besuchen Sie das Schmetterlingshaus in Karlovy Vary – wir öffnen jetzt!
Besuchen Sie das Schmetterlingshaus in Karlovy Vary – wir öffnen jetzt!

Freuen Sie sich auf eine Begegnung mit den schönsten Schmetterlingen aus aller Welt – beispielsweise aus Thailand, von den Philippinen, aus den Regenwäldern Südamerikas oder Mexikos.

In der 100 m2 großen sog. Freiflugzone bekommt man hunderte schillernde, exotische Schmetterlinge mit Flügelspannweiten von bis zu 20 cm zu sehen! Dabei kann man diese fliegenden Juwelen der Tierwelt aus unmittelbarer Nähe und im absoluten Kontakt beobachten – bei uns gibt es nämlich keine Barrieren zwischen den Besuchern und den Schmetterlingen!

Öffnungszeiten:
April und Oktober    10:00 – 18:00 täglich

Weitere Informationen : https://dianakv.cz/de/papilonia-schmetterlingshaus-karlsbad

Dienstag, 11. Mai 2021 17:40 Uhr
Unikátní poutní Vintířova stezka spojuje Česko a Bavorsko, má devět etap

Česko a Bavorsko spojuje unikátní 162 kilometrů dlouhá pěší dálková poutní stezka. Rozdělena je do devíti etap, při nichž si turisté a poutníci projdou významná místa spjatá se středověkým mnichem Vintířem/Guntherem. Vintířova stezka /Gunthersteig, vede z německého Niederalteichu přes Rinchnach a na české straně přes Dobrou Vodu až do Blatné. Z devíti úseků o délce mezi 14 až 23 kilometry prochází tři Bavorskem, jeden vede přes hraniční přechod a pět úseků je značeno v Čechách. Vintířova stezka je projektem Plzeňského kraje a rozvojové společnosti ARBERLAND REGio, spolufinancována je z evropského programu přeshraniční spolupráce INTERREG.

"Asi mnozí z nás znají vyhlášenou svatojakubskou pouť do španělského Santiaga de Compostela, kam se každoročně vydávají ne desetitisíce, ale v posledních letech už statisíce poutníků z celého světa. Obliba takových cest roste. Lidé hledají možnost být při putování sami se sebou, možnost zklidnit se, mít čas přemýšlet. I proto vznikl náš společný projekt, který má za cíl zatraktivnit a dostat více do povědomí Vintířovu stezku. Ta začíná u Dunaje v bavorském Niederalteichu, v domovském klášteře mnicha Vintíře, a vede nádhernou přírodou, přičemž na české straně to jsou především šumavské lesy a malebné podhůří," uvedla Simona Fink, koordinátorka česko-bavorské spolupráce.    

Na české straně vede Vintířova stezka přes města a obce, jako jsou Prášily, Hartmanice, Sušice, Horažďovice, Chanovice do Blatné. Stezka využívá převážně trasy Klubu českých turistů, kdy v terénu je značena přímo nápisem Vintířova stezka. Z Blatné využívá Vintířova stezka koridoru cesty Via Nova, které ji vedou až do Prahy, kde je svatý Vintíř (*955 n.l.) pochován v Břevnovském klášteře.

"Abychom Vintířovu stezku maximálně zatraktivnili, je na české straně doplněna i o šest jednodenních pěších okruhů, které začínají i končí ve stejném bodě a dávají tak možnost vyžití pro jednodenní rodinný výlet, v němž lze sledovat jednak odkaz svatého Vintíře, ale jsou zde zařazeny další atraktivní cíle jako hrady, kostely, kapličky, studánky, výhledy a podobně," doplnila Simona Fink. Součástí projektu je také umístění informačních tabulí, budou vytvořena turistická odpočívadla, uskuteční se výstavy na obou stranách hranice, v plánu jsou akce propagující poutní stezku, vytvoření dvojjazyčné webové stránky i propagačních materiálů a další.

 

Na trase je mnoho zajímavostí:

Barokní kostel sv. Vintíře, jenž je jako jediný na světě zasvěcen právě sv. Vintířovi. Součástí interiéru kostela je naprosto unikátní skleněný oltář (široký 5 m, vysoký 3,5 m a celkem vážící 7 tun), který vyobrazuje postavy světců, překrásná skleněná Křížová cesta, socha sv. Vintíře v jeho životní velikosti i skleněný ambon.

Dobrá Voda patří mezi stará poutní místa se studánkou léčivého pramene, kam každoročně chodila procesí vyžití pro jednodenní rodinný výlet, v němž lze sledovat jednak odkaz svatého Vintíře, ale jsou zde zařazeny další atraktivní cíle jako hrady, kostely, kapličky, studánky, výhledy a podobně,“ doplnila Simona Fink. Součástí projektu je také umístění informačních tabulí, budou vytvořena turistická odpočívadla, uskuteční se výstavy na obou stranách hranice, v plánu jsou akce propagující poutní stezku, vytvoření dvojjazyčné webové stránky i propagačních materiálů a další.

Annín - říká se, že název vesnice získala podle manželky Anny, majitele sklárny. Sklářství v Anníně mělo velkou tradici a místní sklárna je nejdéle sloužící sklárna u nás. Počátky se datují již do roku 1796 a její budovy jsou dnes kulturní památkou. V Anníně lze navštívit Muzeum skla.

Rabí - unikátní památka v gotickém stylu posazená do malebné pošumavské krajiny. Tato zřícenina je chráněnou kulturní památkou a je zapsána na seznam národních kulturních památek České republiky.

Prácheň - od 10. do 13. st. románský hrad a sídlo prácheňské župy. Po roce 1315 vystavěn Bavory gotický hrad s monumentálním opevněním. Torzo hradu je chráněno jako kulturní památka.

Rozhledna na Chlumu v Chanovicích - šplhá do nadmořské výšky 608 m n.m. je součástí NS Příroda a lesy Pošumaví. Po zvládnutí 136 schodů umožňuje objevit zcela nové výhledy v okolí.

Dalšími zajímavostmi jsou: Chanovický zámek, řeka Křemelná, řeka Otava, Prášily, Hartmanice, Sušice, Horažďovice, Muzeum Dr. Šimona Adlera, Kostel sv. Mořice – Mouřenec, Kaple Anděla Strážce, Čertův náramek a další.

 

Etapy Vintířovy stezky:

1.    Niederalteich – Lalling 19,08 km
2.    Lalling – Rinchnach 19,61 km
3.    Rinchnach -  Zwiesel 15,26 km
4.    Zwiesel  - Prášily 20,70 km ( DE 16,50 / CZ 4,20 km )
5.    Prášily – Hartmanice 14,40 km
6.    Hartmanice – Sušice 16,0 km
7.    Sušice – Horažďovice 22,20 km
8.    Horažďovice – Chanovice 14,90 km

Vintíř (*955 n.l.), potomek durynské aristokratické rodiny, se z neznámých důvodů vzdal ve věku 50 let světského života a vstoupil do benediktinského opatství v Hersfeldu. Kvůli vlivu otcova přítele Abbota Godeharda přešel Vintíř ke klášteru v Niederaltaichu. Vzhledem k tomu, že střední část Bavorska byla v té době z velké části neosídlená a jen málo rozvinutá, byl Vintíř pověřen osidlováním tohoto regionu. V roce 1011 založil město Rinchnach, které se stalo bránou do Bavorského lesa a Šumavy. Jako misionář odcestoval až na území dnešního Slovenska. Ke konci svého života se Vintíř přestěhoval zpět do lesů v okolí Dobré Vody. Jeho ostatky jsou uloženy v nejstarším českém benediktinském klášteře, v pražském Břevnově.

 

Dienstag, 2. Juni 2020 00:00 Uhr
Sezóna v Bayern parku 2020 zahájená!Vstupenky si zakoupíte pohodlně online z domova.
Sezóna v Bayern parku 2020 zahájená!

Novinka v roce 2020! – Věž s volným pádem o výšce 109 m nabízí kapacitu pro 24 osob a pád do hloubky 100 m během 3 sekund. Prvotřídní adrenalinový zážitek je zde zaručený!

Dále se v Bayern parku můžete těšit na Floriana Otto se svou modrobílou kouzelnickou show, která se koná během bavorských Svatodušních svátků od 30. května do 14. června a během letních prázdnin od 25. července do 6. září denně vždy v 13 hod. a v 16 hod. Oblíbené jsou také ukázky sokolnického umění – denně v 11 hod. a v 15 hod., kromě pátků. Ukázky se nekonají za špatného počasí a ve dnech od 29. června do 05. července 2020. Dobrodružná cesta za pirátským pokladem s kapitánem Černovousem nebo Svenem Smutje od 10. srpna do 06. září denně ve 14 hod. a v 17 hod. Krmení jehňátek a kůzlátek můžete zažít o víkendech a denně o bavorských Svatodušních svátcích a letních prázdninách od 13 do 14 hod.

Na co se můžete ještě letos v Bayernparku těšit? Tady malá ochutnávka:

07.08. – „18. setkání hvězdných bojovníků“

14.09. – „Den fotbalových mistrů“

12., 19., 26.09. – „Dny pro velké rodiny se 3 vlastními dětmi“ (po předložení průkazu totožnosti). Ve dnech 12., 19. a 26. září za celkovou cenu pouhých 100 €, každé další dítě má vstup za 12 €. Od 13:00 do 17:00 hod. vystoupí vždy umělec s balónky Mac Marty.

08.-11.09. – „Volný vstup pro všechny prvňáčky“

23.09. – „Den seniorů“ se sníženým vstupným za 20 € od 60 let (po předložení průkazu). Od 14 hod. hraje živá hudba, káva a zákusek zdarma a losování o skvělé ceny.

Upozornění!

Abychom dodrželi limit počtu návštěvníků v parku, je vstup do Bayernparku povolen pouze se zakoupenou online vstupenkou platnou v daný den.

Před návštěvou parku si prosím přečtěte důležité informace na: www.bayern-park.de/cs/

Online rezervace spuštěny!

Přečtete si prosím důležité informace!

Mittwoch, 18. 00:00 Uhr - Dienstag, 31. Dezember 2019 00:00 Uhr
Noc strašidel v Englmaru

Dienstag, 5. November 2019 00:00 Uhr
30 LET OD PÁDU ŽELEZNÉ OPONY
30 LET OD PÁDU ŽELEZNÉ OPONY

VZPOMÍNKOVÝ AKT S OSLAVAMI PŘÁTELSTVÍ SOBOTA 9. LISTOPADU 2019

NA HRANIČNÍM NÁDRAŽÍ BAYERISCH EISENSTEIN /

ŽELEZNÁ RUDA-ALŽBĚTÍN

 

10:15-10:30 hod Příjezd speciálně vypraveného vlaku z Plzně a Plattlingu

11:00 hod Proslovy:

Tomáš Petříček, ministr zahraničních věcí ČR

Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj ČR

Manfred Weber, člen Evropského parlamentu

Josef Bernard, hejtman Plzeňského kraje

Rainer Haselbeck, vládní prezident Dolního Bavorska

11:45 hod Vytvoření „Zlatého (lidského) řetězu“,

který spojuje Česko a Bavorsko

12:00-15:00 hod Česko-bavorské oslavy přátelství

prezentace přeshraniční spolupráce, gastronomie, lidové hudby, řemesel a tradic, umění atd.

 

TĚŠÍME SE NA VAŠI NÁVŠTĚVU!

Freitag, 6. September 2019 00:00 Uhr
Srdečně Vás zveme na informační prezentaci o bavroském lázeňském resortu Bad Birnbach!
Srdečně Vás zveme na informační prezentaci o bavroském lázeňském resortu Bad Birnbach!

Vážené dámy, vážení pánové,

dovolte nám, abychom Vás pozvali na informační prezentaci o bavroském lázeňském resortu Bad Birnbach, která se bude konat v sobotu 14. září 2019 od 10 - 17 hod v Plzni v Regionálním informačním centru Plzeňského kraje a Bavorska na náměstí Republiky 17. V rámci této prezentace se bude konat od 11 -12 hod informační seminář (více informací najdete níže).

Lázeňské městečko Bad Birnbach zasazené v malebné krajině je známé také pod názvem "venkovské lázně". Odtud pochází mnoho inovací (např. nasazení prvního autonomního autobusu) zejména v oblasti lázeňské medicíny a saunování. Právě v těchto oborech sledují lázně Bad Birnbach stále nové trendy a neustále se rozvíjejí. Lázně spolu s okresem Rottal-Inn patří k jedním z nejnavštěvovanějším a nejúspěšnějším lázním v Bavorsku.

 

V rámci informačního semináře se můžete těšit na zajímavou přednášku z oblasti lázeňství, po které následně proběhne i společná diskuze s hlavními představiteli lázní Bad Birnbach. Informační seminář slouží také k navázání dlouhodobé spolupráce. V neposlední řadě se můžete těšit na drobné občerstvení, soutěže o luxusní  wellness pobyty a pro každého účastníka máme připravené slevové kupóny  do lázní Bad Birnbach.

                    

Kapacita semináře omezena, proto Vás prosíme o potvrzení Vaší účasti. Závaznou přihlášku, která se nachází v příloze, nám zašlete prosím na email info.plzen@bavorskelesy.cz nejpozději do 05.09.2019. V případě dotazů jsem Vám ráda k dispozici: Simona Fink, fink@vhs-regen.de, tel.: 724 888 069.

 

Těšíme se na Vás! Přihláška

Freitag, 6. September 2019 00:00 Uhr
Bad Birnbach 13.09.2019Srdečně Vás zveme na informační prezentaci o bavroském lázeňském resortu Bad Birnbach!
Bad Birnbach 13.09.2019

Vážené dámy, vážení pánové,

dovolte nám, abychom Vás pozvali na prezentaci o bavorském lázeňském resortu Bad Birnbach, která se bude konat v pátek 13. září 2019 od 11 - 17 hod v Praze v budově CzechTourism (Vinohradská 46, 120 41 Praha-Vinohrady). V rámci této prezentace se bude konat od 11 - 12 hod informační seminář (více informací najdete níže).

Lázeňské městečko Bad Birnbach zasazené v malebné krajině je známé také pod názvem "venkovské lázně". Odtud pochází mnoho inovací (např. nasazení prvního autonomního autobusu) zejména v oblasti lázeňské medicíny a saunování. Právě v těchto oborech sledují lázně Bad Birnbach stále nové trendy a neustále se rozvíjejí. Lázně spolu s okresem Rottal-Inn patří k jedním z nejnavštěvovanějším a nejúspěšnějším lázním v Bavorsku.

 

V rámci informačního semináře se můžete těšit na zajímavou přednášku z oblasti lázeňství, po které následně proběhne i společná diskuze s hlavními představiteli lázní Bad Birnbach. Informační seminář slouží také k navázání dlouhodobé spolupráce. V neposlední řadě se můžete těšit na drobné občerstvení, soutěže o luxusní  wellness pobyty a pro každého účastníka máme připravené slevové kupóny  do lázní Bad Birnbach.

 

Kapacita semináře omezena, proto Vás prosíme o potvrzení Vaší účasti. Závaznou přihlášku, která se nachází v příloze, nám zašlete prosím na email info.plzen@bavorskelesy.cz nejpozději do 05.09.2019. V případě dotazů jsem Vám ráda k dispozici: Simona Fink, fink@vhs-regen.de, tel.: 724 888 069.

 

 

Těšíme se na Vás! Přihláška

 

Tým z Bad Birnbachu a spoluorganizátoři z organizace ARBERLAND REGio GmbH.