The Home of Becherovka!

Becherovka je ikonický český bylinný likér. Tento oblíbený alkoholický nápoj, který má místo při všech důležitých událostech vašeho života, je 100% přírodním produktem bez jakýchkoli chemických konzervačních látek, umělých barviv a emulgátorů. Becherovka se vyrábí z karlovarské vody, vysoce kvalitního lihu, přírodního cukru a tajné harmonické směsi bylinek a koření. Becherovka má plnou chuť, kterou si můžete vychutnat samotnou nebo v koktejlech.

 

Vintířova stezka

Poutní cesta „Vintířova stezka“ Zpomalení běhu času v hlubinách bavorsko-českých lesů

Vintířova stezka je 160 km dlouhá poutní cesta střední obtížnosti, kterou lze zdolat v devíti denních etapách. Cesta vede Bavorským lesem a Šumavou a kdo se na Vintířovu stezku vydá, najde klidné putování srdcem oblasti, která je nazývána „Zelenou střechou Evropy“. Nejen v dnešní době je radost z přírody a krajiny důležitým zdrojem síly.

Cesta je jednou z určujících historických sídelních stezek v Bavorsku a Čechách a dnes vede po neznámých stezkách Bavorským lesem a Šumavou – od kláštera Niederalteich na Dunaji, Bavorským lesem a oblastí Národního parku až k české obci Dobrá Voda a dále až do městečka Blatná. Podél devíti denních etap můžeme objevovat celou řadu zvláštností: např. poutní kostel Frauenbrünnl u Rinchnachu nebo „zelený” hraniční přechod do Čech Gsenget, který byl několik desetiletí znepřístupněn Železnou oponou. Na české straně můžeme mimo jiné objevit skleněný oltář v Dobré Vodě nebo synagogu v Hartmanicích.

Byl to sv. Vintíř, kdo se v 11. století vydal hluboko do neosídleného „Severního lesa”. Zde začal, v obci nesoucí dnes název Rinchnach, s mýcením neprostupných lesů, a tím položil základní kámen k osidlování hraniční oblasti. Proto je také symbolem turistického značení na německé straně motyčka.

Po stopách sv. Vintíře nyní vede poutní trasa původní lesní divočinou a pestrou krajinou s dalekými výhledy. Při putování se budete stále více seznamovat s Vintířem, který byl nejen mnichem objevitelem, ale také diplomatem a mírotvůrcem mezi národy.

Naučná stezka u Lallingu, výstavy ve skanzenu Lindberg a stejně tak muzeum Šimona Adlera v Dobré Vodě vás zavedou hluboko do historie, kde můžete nahlédnout do Vintířova života a jeho působení na tomto světě. V místech Vintířův kámen, Vintířův kostelík (poutní kostel Frauenbrünnl u Rinchnachu) nebo Vintířova hora se nacházíte přímo tam, kde Vintíř vybudoval své poustevny. Tabule s podněty podél cesty vás přivedou k zamyšlení nejen o Vintířově životě, ale také k sebereflexi a srovnání s dnešní dobou. Zjistíte, že při putování překročíte nejen státní hranice a hranice okresů, ale možná také některé ze svých vlastních hranic.

Pro putování je dostačující základní fyzická kondice, v jednotlivých etapách si každý může přizpůsobit své tempo. Před startem doporučujeme obstarat si „Průvodce etapami – Vintířova stezka”, kde jsou jednotlivé úseky cesty podrobně popsány a vy se tak můžete před startem dobře připravit. Jednoduše řečeno: Bude stačit na lehko sbalený batoh s dostatkem jídla na celý den.

Etapy Vintířovy stezky

Etapa 1. Niederalteich – Lalling (19 km)
Etapa 2. Lalling – Rinchnach (19 km)
Etapa 3. Rinchnach – Zwiesel (15 km)
Etapa 4. Zwiesel –
Prášily (21 km)
Etapa 5.
Prášily – Hartmanice (14 km)
Etapa 6.
Hartmanice – Sušice (16 km)
Etapa 7. Sušice – Horažďovice (22 km)
Etapa 8. Horažďovice – Chanovice (15 km)
Etapa 9. Chanovice – Blatná (20 km)


Léto 2022 – náš tip

Putování s průvodcem na všech etapách Vintířovy stezky
Termíny a informace od března na
www.gunthersteig.com

Kontakt pro další informace:
Simona Fink
+420 724 888 069
fink@
arberland-regio.de

Informační centrum Bavorsko – Čechy
Náměstí Republiky 131/17

301 00 Plzeň

Plzeňský kraj

V Plzeňském kraji naleznete téměř vše, co potřebujete k ideálnímu prožití vaší dovolené. Vedle kouzelné šumavské přírody, která návštěvníkům skýtá celou řadu stávajících, ale i nově vznikajících  turistických a cyklistických tras, si zde na své přijdou také vodáci, lyžaři a sportovní rybáři.

Ti z vás, kteří rádi  poznávají památky, si uvědomí, jaké kulturní poklady Plzeňský kraj skrývá: Manětín, Kladruby, Horšovský Týn, Mariánská Týnice, Rabí, Velhartice, Švihov, Kozel a řadu dalších. Ke kulturnímu fondu patří vedle hradů a zámků také muzea, galerie a technické památky. Svoje osobité kouzlo má i zdejší příroda s četnými zajímavostmi.

Plzeňský kraj skýtá kulturní poklady i gastronomické zážitky.

V neposlední řadě jsou to i netradiční gastronomické zážitky, které činí turisty spokojenějšími. Konečně - kdo z vás by odolal pravému plzeňskému moku či jiným regionálním specialitám, připravených na základě tradičních receptur a z lokálních surovin. O tom, že Plzeňský kraj má nejen svá specifika, ale také určité osobní kouzlo, se můžete ostatně přesvědčit sami již během vaší příští dovolené. Náš kraj se před vámi otevírá jako krásná kniha. Je jen na vás, co si z ní sami vyberete. A pomoci vám při tom může oficiální turistický portál Plzeňského kraje  www.turisturaj.cz – doporučí turistické cíle, poradí kam zajít na dobré jídlo a pití a samozřejmě přináší aktualizované tipy na výlety.                      

Šumavské Srní hostilo Závěrečnou konferenci projektu Zlatá stezka

Cílem projektu s názvem Zlatá stezka – síť turistických cest na „Zelené střeše Evropy,“ bylo vytvoření paralelní pěší Zlaté stezky na území Plzeňského a Jihočeského kraje k již fungující Zlaté stezce v Bavorsku, dále její propagace a přiblížení turistům. A to se také povedlo, Zlatá stezka je nejdelší dálková trasa pro pěší turistiku v Evropě, hojně využívána milovníky pěší turistiky.

Od začátku projektu, který je realizován od roku 2017, se představila Zlatá stezka tisícům turistů. 4. – 5. června se konala v šumavském Srní Závěrečná konference projektu Zlatá stezka, na kterou se sjela více než stovka zástupců obcí a měst, zástupců informačních center, odborníků na cestovní ruch i partnerů projektu.

Na návštěvníky konference čekalo kromě odborných přednášek i putování po stezce a slavnostní akt otevření Zlaté stezky. Na turistickém rozcestníku v Malém Radkově přibylo nejen turistické odpočívadlo, ale i kámen s pamětní deskou.

„Ať Zlatá stezka i toto krásné místo slouží dlouhá léta turistům,“ popřála v malém Radkově Alena Svobodová, vedoucí odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Krajského úřadu Plzeňského kraje a dodala: „Projekt Zlatá stezka je významným příkladem skvěle fungující přeshraniční spolupráce i spolupráce mezi kraji. Projekty tohoto typu významně posouvají cestovní ruch a přispívají k rozvoji turistiky v regionech.“

Nově vyznačené turistické trasy o celkové délce 631 kilometrů, které vznikly v rámci přeshraničního programu EÚS, navazují na stejnojmennou síť ve východním Bavorsku (Goldsteig), s níž jsou propojeny třinácti přeshraničními cestami. Trasy vedou po značených stezkách Klubu českých turistů a jsou nově vyznačeny logem stezky ve tvaru oranžového S (hlavní trasa) a modrého S (propojovací a přiváděcí trasy).

Na projektu s názvem Zlatá stezka – síť turistických cest na „Zelené střeše Evropy“ se podílí Plzeňský kraj, Jihočeská centrála cestovního ruchu a Tourismus Verband Ostbayern.

V Plzeňském kraji začíná hlavní část trasy v Chodové Plané, za královským městem Kašperské Hory vstupuje do jižních Čech. „Z Plzeňského kraje je do Bavorska vytyčeno celkem 7 propojovacích tras. Zlatá stezka v Plzeňském kraji prochází krásnou přírodou Šumavy i Českého lesa. Právě unikátní příroda s mnoha turistickými atraktivitami a území tzv. Zelené střechy Evropy je velkým lákadlem pro turisty,“ říká Ilona Šnebergerová, vedoucí Oddělení cestovního ruchu Krajského úřadu Plzeňského kraje.

Národní park Šumava

Národní park Šumava se stal od svého založení v roce 1991 jedním z nejlépe vybavených chráněných území pro účely cestovního ruchu. Rozsáhlá síť pěších, cyklistických i lyžařských tras, rekreační doprava „zelených autobusů“ či malé parkovací plochy pro osobní automobily představují základní vybavení pro turisty i ostatní návštěvníky území.

Zde jsou návštěvníci přírodě blíž.

Informační střediska spolu se vzdělávacími programy ekologické výchovy, akcemi pro veřejnost, ale i tiskové materiály a například vyškolení „průvodci divočinou“ přibližují návštěvníkům přírodu a její zákonitosti jak teoreticky, tak přímo v terénu. Projekt „Zachráněné dědictví“, rekonstrukce plavebních kanálu a dalších kulturních památek navazuje na historické kořeny území.
Národní park Šumava se stal na základě svého přírodního bohatství atraktivním územím pro všechny.

Více informací: www.npsumava.cz