Plzeňský kraj

V Plzeňském kraji naleznete téměř vše, co potřebujete k ideálnímu prožití vaší dovolené. Vedle kouzelné šumavské přírody, která návštěvníkům skýtá celou řadu stávajících, ale i nově vznikajících  turistických a cyklistických tras, si zde na své přijdou také vodáci, lyžaři a sportovní rybáři.

Ti z vás, kteří rádi  poznávají památky, si uvědomí, jaké kulturní poklady Plzeňský kraj skrývá: Manětín, Kladruby, Horšovský Týn, Mariánská Týnice, Rabí, Velhartice, Švihov, Kozel a řadu dalších. Ke kulturnímu fondu patří vedle hradů a zámků také muzea, galerie a technické památky. Svoje osobité kouzlo má i zdejší příroda s četnými zajímavostmi.

Plzeňský kraj skýtá kulturní poklady i gastronomické zážitky.

V neposlední řadě jsou to i netradiční gastronomické zážitky, které činí turisty spokojenějšími. Konečně - kdo z vás by odolal pravému plzeňskému moku či jiným regionálním specialitám, připravených na základě tradičních receptur a z lokálních surovin. O tom, že Plzeňský kraj má nejen svá specifika, ale také určité osobní kouzlo, se můžete ostatně přesvědčit sami již během vaší příští dovolené. Náš kraj se před vámi otevírá jako krásná kniha. Je jen na vás, co si z ní sami vyberete. A pomoci vám při tom může oficiální turistický portál Plzeňského kraje  www.turisturaj.cz – doporučí turistické cíle, poradí kam zajít na dobré jídlo a pití a samozřejmě přináší aktualizované tipy na výlety.                      

Šumavské Srní hostilo Závěrečnou konferenci projektu Zlatá stezka

Cílem projektu s názvem Zlatá stezka – síť turistických cest na „Zelené střeše Evropy,“ bylo vytvoření paralelní pěší Zlaté stezky na území Plzeňského a Jihočeského kraje k již fungující Zlaté stezce v Bavorsku, dále její propagace a přiblížení turistům. A to se také povedlo, Zlatá stezka je nejdelší dálková trasa pro pěší turistiku v Evropě, hojně využívána milovníky pěší turistiky.

Od začátku projektu, který je realizován od roku 2017, se představila Zlatá stezka tisícům turistů. 4. – 5. června se konala v šumavském Srní Závěrečná konference projektu Zlatá stezka, na kterou se sjela více než stovka zástupců obcí a měst, zástupců informačních center, odborníků na cestovní ruch i partnerů projektu.

Na návštěvníky konference čekalo kromě odborných přednášek i putování po stezce a slavnostní akt otevření Zlaté stezky. Na turistickém rozcestníku v Malém Radkově přibylo nejen turistické odpočívadlo, ale i kámen s pamětní deskou.

„Ať Zlatá stezka i toto krásné místo slouží dlouhá léta turistům,“ popřála v malém Radkově Alena Svobodová, vedoucí odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Krajského úřadu Plzeňského kraje a dodala: „Projekt Zlatá stezka je významným příkladem skvěle fungující přeshraniční spolupráce i spolupráce mezi kraji. Projekty tohoto typu významně posouvají cestovní ruch a přispívají k rozvoji turistiky v regionech.“

Nově vyznačené turistické trasy o celkové délce 631 kilometrů, které vznikly v rámci přeshraničního programu EÚS, navazují na stejnojmennou síť ve východním Bavorsku (Goldsteig), s níž jsou propojeny třinácti přeshraničními cestami. Trasy vedou po značených stezkách Klubu českých turistů a jsou nově vyznačeny logem stezky ve tvaru oranžového S (hlavní trasa) a modrého S (propojovací a přiváděcí trasy).

Na projektu s názvem Zlatá stezka – síť turistických cest na „Zelené střeše Evropy“ se podílí Plzeňský kraj, Jihočeská centrála cestovního ruchu a Tourismus Verband Ostbayern.

V Plzeňském kraji začíná hlavní část trasy v Chodové Plané, za královským městem Kašperské Hory vstupuje do jižních Čech. „Z Plzeňského kraje je do Bavorska vytyčeno celkem 7 propojovacích tras. Zlatá stezka v Plzeňském kraji prochází krásnou přírodou Šumavy i Českého lesa. Právě unikátní příroda s mnoha turistickými atraktivitami a území tzv. Zelené střechy Evropy je velkým lákadlem pro turisty,“ říká Ilona Šnebergerová, vedoucí Oddělení cestovního ruchu Krajského úřadu Plzeňského kraje.

Národní park Šumava

Národní park Šumava se stal od svého založení v roce 1991 jedním z nejlépe vybavených chráněných území pro účely cestovního ruchu. Rozsáhlá síť pěších, cyklistických i lyžařských tras, rekreační doprava „zelených autobusů“ či malé parkovací plochy pro osobní automobily představují základní vybavení pro turisty i ostatní návštěvníky území.

Zde jsou návštěvníci přírodě blíž.

Informační střediska spolu se vzdělávacími programy ekologické výchovy, akcemi pro veřejnost, ale i tiskové materiály a například vyškolení „průvodci divočinou“ přibližují návštěvníkům přírodu a její zákonitosti jak teoreticky, tak přímo v terénu. Projekt „Zachráněné dědictví“, rekonstrukce plavebních kanálu a dalších kulturních památek navazuje na historické kořeny území.
Národní park Šumava se stal na základě svého přírodního bohatství atraktivním územím pro všechny.

Více informací: www.npsumava.cz