Pátek, 16. září 13:32 - Neděle, 30. říjen 2016 18:00
České korunovační klenoty na dosah v Karlových VarechPozvánka
České korunovační klenoty na dosah v Karlových Varech

Výstava v Alžbětiných lázních představí mistrovské repliky Českých korunovačních klenotů a další exponáty vztahující se k životu a vládě Karla IV.

kdy 16. 9 - 30. 10. 2016

České korunovační klenoty na dosah je název výstavy, kterou můžete navštívit do 30. října v Alžbětiných lázních. Prohlédnete si umně vypracované repliky nejvýznamnějších symbolů české státnosti, které vytvořil jeden z nejlepších českých i evropských zlatníků současnosti Jiří Urban. Ten mimo jiné vyrobil šperky pro britskou královnu Alžbětu II. či pro papeže Jana Pavla II. a vytvořil také repliku císařské koruny Svaté říše římské.

 

 
Hlavní „hvězdou“ výstavy bude svatováclavská koruna, kterou nechal vyrobit ještě před svou korunovací českým králem Karel IV. Koruna se třpytí 96 drahokamy a 20 perlami, umístěnými na 21 až 22 karátovém 1 mm silném zlatém plechu. Na vrchu koruny je umístěn křížek, který údajně obsahuje trn z Kristovy koruny. Kdo si podle pověsti nasadí korunu na hlavu neprávem, do roka zemře. Podle některých informací Reinhard Heydrich nasadil symbol české státnosti na hlavu svému synu Klausovi, který opravdu do roka zemřel pod koly automobilu. Dnes je koruna spolu s žezlem a jablkem, které nechal vyrobit v 16. století Ferdinand I. Habsburský, uložena v Korunní komoře katedrály sv. Víta na Pražském hradě.

Místo konání

Alžbětiny lázně a.s.
Karlovy Vary , Smetanovy Sady 1145/1
360 01

Více na:  http://www.ceskozemepribehu.cz/akce-kzn/ceske-korunovacni-klenoty-na-dosah-v-karlovych-varech

Pátek, 29. duben 09:00 - Neděle, 30. říjen 2016 18:00
Bavorská zemská výstava „Pivo v Bavorsku“ již jen do konce října 2016Pozvánka
Bavorská zemská výstava „Pivo v Bavorsku“ již jen do konce října 2016

Už jen do 30. října máte možnost si prohlédnout Bavorskou zemskou výstavu 2016 „Pivo v Bavorsku“ v Aldersbachu v regionu Passauer Land. Jedná se o nejzajímavější výstavu tohoto roku v Bavorsku. Jedinečnou kulisou této výstavy se staly nádherné prostory bývalého kláštěra a historického pivovaru. Objevte mimo jiné, jak se Bavorsko stalo zemí piva, proč  je bavorské pivo tak oblíbené ve světě. Seznamte se s bavorským zákonem o ryzosti piva. Poznejte technologii „hvozdění“ (sušení sladu ve věži pivovaru). Zjistěte od Luise Kinsehera, jak se žilo chase okolo roku 1900. Prohlédněte si původní prostory protialkoholní záchytné stanice. Zlomte rekord v nošení tupláků najednou. To vše a ještě mnohem více Vás čeká v rámci Bavorské zemské výstavy. Výstava je otevřena denně od 9 – 18 hod.

Vedle výstavních prostor se nachází moderní pivovar Aldersbach, který si můžete prohlédnout v rámci prohlídky.  Čerstvě uvařené pivní speciály můžete ochutnat v pivnici. A před ní, na náměstí Freiherr-von-Aretin-Platz, stojí degustační bar „ProBierbar“ Bavorského svazu pivovarů, kde budete moci ochutnat nejrůznější druhy piv vařených v Bavorsku. V souladu se zákonem o ryzosti piva vaří sládci v Bavorsku ze 4 surovin až 40 tradičních, ale i moderních druhů piv. Degustovat můžete vzorky různých druhů piv ze sklenic 0,1l, 0,2l i 0,3 l.

Doprovodný program se bude líbit hostům z blízka i z daleka. V září se můžete těšit na slavnost Bierocco na hlavním pódiu, na kabaretní vystoupení (například: „Der Fälscher“ – 22.9.2016) a na hudební vystoupení (například: AufAWort - Best of Austropop  – 30.09.2016), taneční vystoupení na pódiu u pivních zahrádek na náměstí Freiherr-von-Aretin-Platz. Celý program a další informace najdete zde: www.landesausstellung-bier.de

 

Výběr z programu (změny vyhrazeny):

01.-03.09.2016

Slavnost v Aldersbachu „Bierocco – Perle am Aldersbach“

03.09.2016

Taneční vystoupení  „Rocking Kids Ortenburg“

08.-10.09.2016

Slavnost v Aldersbachu „Bierocco – Perle am Aldersbach“

11.09.2016

Mezinárodní den lidové hudby (Menschen in Europa, PNP)

13.09.2016

Koncert „Da Bertl und i“ z desky „Männer 5.0“

17.09.2016

Dočesná

17.09.2016

Hudba a kabaret:  „Holledauer Pfiff“

22.09.2016

Der Fälscher – to nejlepší za dvacet let kabaretu

28.09.2016

Dr. Hans Göttler - čtení „Gehma zum Bräu“, hudební doprovod Franz Venus (harmonika) a Sepp Huber (tuba)

29.09.2016

Vystoupení Michaela Fitze "Liedermaching"

30.09.2016

Koncert tria „AufAWort“ - Best of Austropop

07.10.2016

Kabaretní vystoupení „Da Huawa, da Meier & i“ s názvem  "Zeit is a Matz"

08.10.2016

Divadelní hra „Sexy Boys“ divadla „MUND + ART Bühne“

09.10.2016

Koncert dechové hudby – „Sepp Eibelsgruber a jeho přátelé dechové hudby“ – „Gsunga & Gspuit“

13.10.2016

Kabaretní vystoupení Lisy Fitz "Gewonnen wird im Kopf"

21.10.2016

Kabaretní vystoupení  s hudbou „Boarische Late Night Show“ (v podání Spielbank Bad Kötzting)

27.10.2016

Koncert skupiny „Kofelgschroa“ - "Zaun"

 

Další informace najdete na webu: www.landesausstellung-bier.de

Výstava probíhá od 29.04. do 30.10.2016 · denně od 9 – 18 hod.

Místo konání výstavy: klášter Aldersbach

Freiherr-von-Aretin-Platz · 94501 Aldersbach 

(jen 77 km od hraničního přechodu Strážný) 

Sobota, 23. červenec 09:00 - Čtvrtek, 25. srpen 2016 18:00
Svatováclavské slavnosti v Českém Krumlově 23. – 25., 28. 9. 2016Pozvánka
Svatováclavské slavnosti v Českém Krumlově 23. – 25., 28. 9. 2016

Jarmark, koncerty, výstavy, taneční vystoupení, prohlídky podzemí historického centra města a ještě mnohem více čeká na všechny, kteří se ve dnech od 23. – 25. a 28. září 2016 vypraví na 15. ročník Svatováclavských slavností a společně s nimi i 16. ročník Mezinárodního folklórního festivalu, který roztančí historické centrum města v pátek a sobotu. 

Od pátku až do neděle zaplní náměstí Svornosti jarmareční stánky. Vladimír Mišík & Etc… a akustické trio Michal Prokop s Lubošem Andrštem a Janem Hrubým naladí posluchače na rockovou notu v pátek večer, zájemci o folklórní hudbu si přijdou na své v restauraci pivovar Eggenberg, kdy muziky letošních folklórních souborů zahrají k tanci i poslechu.

Českokrumlovské kláštery zvou na prohlídku expozic i aktuálních výstav, po prohlídce doporučujeme zavítat do klášterní kavárničky na švestkové hody nebo si vyrobit vlastní výrobek v řemeslné uličce pod dohledem zkušených a zručných řemeslníků.

V programu nebudou chybět tradiční prohlídky města s průvodci v pátek a neděli, na páteční prohlídku se mohou vydat jen ti odvážní, proběhne v noci a bude opředená místními legendami, pověstmi a tajuplnými příběhy. Dobrodružný program s plněním úkolů pro rodiny s dětmi připravila na páteční odpoledne i Městská knihovna.

Ani letošní ročník se neobejde bez tradičního sobotního setkání a fotografování Václavů a Václavek, na sobotu se také chystá slavnostní akt předání portepee z rukou starosty města Schwarzenberské granátnické gardě – hradní stráži, která střežila českokrumlovský zámek přes 200 let, než byla v roce 1948 zrušena, a kterou v minulém roce po 67 letech obnovila parta nadšených Krumlováků.

Svatováclavské slavnosti dále přinesou: Svatováclavskou noc otevřených muzeí a galerií s volným vstupem do vybraných expozic, tradiční Svatováclavské focení v Museu Fotoateliér Seidel, možnost vyzkoušet si na vlastní kůži práci kováře v Zámecké kovárně či koncerty skupin Cimballica, Folimanka Blues a Musica Bohemica. Své příběhy rozehraje na Vltavě voroplavecké loutkové „Nálodní divadlo“. Milovníci vína naleznou ráj na terase hotelu U Malého Vítka, kde budou probíhat ukázky zpracování révy a ochutnávky vinného moštu, burčáku a moravských vín.

Na státní svátek 28. září jsou přichystány mimořádné prohlídky chrámu sv. Víta a kaple sv. Václava a Svatováclavská mše svatá. Po celý den bude také možno setkat se s pravěkými lovci v Dobrkovické jeskyni.

Letošní ročník s sebou přinese nejednu zajímavou podívanou, oslavte proto svatého Václava právě v Českém Krumlově!

Podrobný program naleznete na www.ckrumlov.cz/svatovaclavskeslavnosti

 

VSTUPNÉ je po celou dobu slavností zdarma (výjimky uvedeny v programu na webových stránkách)

Neděle, 17. červenec 09:00 - Neděle, 16. říjen 2016 17:30
Pestrobarevná Kuba v Bayerisch Eisensteinpozvánka
Pestrobarevná Kuba v Bayerisch Eisenstein

Umění z karibského ostrova Kuba je plné barev a lehkosti, ale přitom hlubokomyslné a výrazově silné. Galerie Kuns(t)räume v Bayerisch Eisenstein vystavuje do 16. října kubánské umění. Pod názvem „Cuba Color“ je vystaveno celkem 41 děl od různých umělců. Mnozí z nich jsou známí po celém světě. Aby získal návštěvník co nejkomplexnější informace o Kubě, je navíc vedle těchto děl k vidění i zajímavá výstava fotografií trevírského fotografa Wolfganga Raaba, který svým fotoaparátem zachytil „zemi a lid“ na Kubě. Vzniklé fotografie ukazují každodenní život na karibském ostrově bez všech známých klišé.

Výstava „Cuba Color“ poskytuje náhled do různorodých stylů kubánského umění minulých šedesáti let. Pestré přitom nejsou jen obrazy, ale také škála témat, kterým se umělci věnují. Navzdory socialistickému režimu, který byl vyhlášen po revoluci roku 1961, jsou Kubánci individuálně smýšlejícím národem.  A  proto jsou také umělecké styly všech 41 výtvarníků naprosto odlišné.  Tato výstava by měla poskytnout přehled široké a pestré umělecké scény na Kubě.  

Kuba je Babylón - prolíná se zde africká, asijská a evropská kultura a dohromady vytváří vlastní kubánskou kulturu. Dokonce i náboženství Santería slučuje křesťanské prvky víry s některými africkými formami tohoto náboženství. I umění do sebe vstřebává rozličné motivy a obsahuje prvky náboženství či každodenního života. Zcela překvapující je, že umělcům byla i přes vládnoucí socialistický systém dopřána relativní tvůrčí svoboda. A je tomu tak dodnes. Součástí expozice jsou tudíž i díla vyjadřující kousavou ironií a skrytým humorem kritiku společnosti.

Přibližně 60 fotografií fotovýstavy Vás vtáhne do světa skutečné Kuby. Ukazují každodenní život takový, jaký doopravdy je. Uvidíte kubánské ženy u kadeřníka, pouliční prodejce, povozy tažené voly, všudypřítomné cyklo-taxi a mnohé další. Architektura je často zchátralá. Špatná hospodářská situace je vidět na první pohled. Stejně tak viditelná je nevyčerpatelná schopnost improvizace u lidí, kteří si i přes všechny těžkosti nenechají vzít spontánnost a radost ze života. To dělá z Kuby zemi barev – „Cuba Color“.

 

Výstavu je možné si prohlédnout do 16. října 2016.

Otevírací doba: středa až neděle 10.30 – 17.30 hod.

www.kunstraeume-grenzenlos.de

Foto: Wolfgang Raab

Foto: Wolfgang Raab

Foto: Wolfgang Raab

Středa, 3. 09:00 - Sobota, 6. srpen 2016 18:00
Historická soumarská slavnost v GrafenauPozvánka
Historická soumarská slavnost v Grafenau

Průvod soumarů z Schärdingu do Grafenau (3.-5.8.2016)

Soumarská slavnost v Grafenau (6.8.2016) 

Sůl byla v minulých staletích jedním z nejdůležitějších obchodních artiklů. Toto cenné zboží muselo být dovezeno ze solných dolů v Halleinu, Berchtesgadenu a Reichenhallu do oblastí bez zdrojů soli, tedy do Bavorského lesa a na Šumavu. Je historicky dokázáno, že mezi rakouským Schärdingem, bavorským Grafenau a českými Kašperskými Horami probíhaly čilé obchodní vztahy. V roce 1976 byl uspořádán 1. soumarský průvod na 60 kilometrech mezi Schärdingem a Grafenau. V roce 2016 navíc oslaví Grafenau 40 let partnerství s městem Schärding a 25 let s Kašperskými Horami. 

Celý program v češtině najdete zde.

Pátek, 12. 19:00 - Pondělí, 15. srpen 2016 19:00
Česko-bavorské kulturní dny na zámku BuchenauPozvánka
Česko-bavorské kulturní dny na zámku Buchenau

Těšit se můžete například na koncert Železnorudského smíšeného pěveckého sboru pod vedením Martina Červenky, promítání filmu Hluboké kontrasty s úvodním slovem režisérky Lenky Ovčáčkové a následnou diskusí, Jazzový koncert „Trio Sven Ochsenbauer“ nebo na  letní slavnost s bavorskými a českými specialitami, hudbou z Čech i Bavorska, uměleckým trhem, velkými loutkami „Walking Puppets“ a společnou výstavou sdružení Unie výtvarných umělců plzeňské oblasti a bavorských umělců.

Celý program v češtině najdete zde.

Sobota, 16. červenec 2016 10:00 - 17:00
DEN NÁRODNÍHO PARKU ŠUMAVAPozvánka
DEN NÁRODNÍHO PARKU ŠUMAVA

CELODENNÍ AKCE V RÁMCI OSLAV 25. VÝROČÍ NP ŠUMAVA NA ROKYTĚ

Užijte si den s tradičními řemesly Šumavy, her, znalostních soutěží a celodenní akci zakončíme koncertem 

 

PROGRAM: 

10.00 - 17.00

·         Řemeslné dílny (tvoření z vlny a hlíny, výroba skleněných perel, výrobky z kůže, zdobení polštářků)

·         Rýžování zlata

·         Hry a soutěže nejen pro děti s environmentální tematikou

·         Setkání s vlky - představení Zoologického programu NP Šumava

·         Lukostřelba (střelba z různých luků, kuší a praků)

·         Informační a strážní služba NP Šumava - ukázka činnosti

·         Národní park Bavorský les - práce Rangerů

·         Ukázka práce s koňmi

13.00 - 14.00

·         ZAYFERUS - ukázka minimálně 30 druhů dravců a sov při volném letu i lovu

 

16.00 - 17.00 

·         Koncert

 

Dále: tradiční šumavské výrobky - ukázka a prodej, šumavské občerstvení 

Pondělí, 11. červenec 2016 12:00
Bavorská zemská výstava 2016 – Pivo v Bavorsku – v obci AldersbachPozvánka
Bavorská zemská výstava 2016 – Pivo v Bavorsku – v obci Aldersbach

Oslavovat by se mělo se vším všudy. Co Vás tedy čeká a nemine v rámci Bavorské zemské výstavy ,,Pivo v Bavorsku“: Rodinná slavnost zemského okresu Pasov (31. července), speciální etapa cyklovýletu pořádaného bavorským rádiem „Bayerische Rundfunk“ (4. srpna), dožínky (6. srpna) a dočesná (17. srpna), opera „Zlato Rýna“ (12. a 14. srpna), jedinečná inscenace „Bierocco“ od 8. do 10. září, stejně jako Mezinárodní den lidové hudby „Lidé v Evropě“ (11. září).

Další informace najdete na webu: www.landesausstellung-bier.de

Výstava probíhá od 29.04. do 30.10.2016 · denně od 9 – 18 hod.

Místo konání výstavy: klášter Aldersbach

Freiherr-von-Aretin-Platz · 94501 Aldersbach 

(jen 77 km od hraničního přechodu Strážný) 

Neděle, 17. červenec 09:00 - Neděle, 16. říjen 2016 10:05
Cuba Color - Jedinečná výstava v Galerii Kunsträume v Bavorské Rudě
Cuba Color - Jedinečná výstava v Galerii Kunsträume v Bavorské Rudě

Zveme Vás na jedinečnou výstavu Cuba Color v galerii Kunsträume v Bavorské Rudě. Od 17.7.2016 do 16.10.2016 si budete moci prohlédnout výstavu leptů a litografií kubánských umělců - vystavena budou díla jak mladých, tak etablovaných a známých tvůrců. Výstavu doplní fotografie Wolfganga Raaba "Kuba. Země a lidé". Otevírací doba je od středy do neděle od 10:30 do 17:30 hodin.

Seznamte se se životem společnosti, která přes dlouholetou politickou nesvobodu a chudobu hýří neutuchající chutí do života!

Sobota, 16. červenec 09:00 - Sobota, 6. srpen 2016 18:00
Soutěž o volné vstupenky na Cestu v korunách stromů a bobovou dráhu v St. Englmaru!
Soutěž o volné vstupenky na Cestu v korunách stromů a bobovou dráhu v St. Englmaru!
Sobota, 16. červenec 09:00 - Sobota, 6. srpen 2016 18:00
Léto v Českém Krumlově ve znamení hudby a divadla II.
Léto v Českém Krumlově ve znamení hudby a divadla II.

Mezinárodní hudební festival - 16. 7. - 6. 8. 2016

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov oslaví v letošním roce čtvrtstoletí své existencejubilejní pětadvacátý ročník bude proto připomenutím koncertů některých výjimečných interpretů, kteří na festivalu za dobu jeho trvání vystoupili. Pozvání přijali např. Arturo Sandoval, Daniel Raiskin, Roger Isaacs, Bohuslav Matoušek a další. V průběhu čtyř týdnů se představí i celá řada dalších světově proslulých umělců v čele s hlavní hvězdou 25. ročníku, peruánským tenoristou Juanem Diegem Flórezem. Festival však dává příležitost i mladým umělcům, tentokrát vystoupí mj. Jan Mráček, Petr Nouzovský, Karel Martínek, připraven je též koncert dvou mladých vítězů prestižních mezinárodních soutěží. Představí se především české orchestry a soubory a zazní jak stěžejní díla světové koncertní literatury, tak i méně často uváděné skladby.

Kromě koncertů klasické hudby se již tradičně uskuteční i večery jiných žánrůkoncert jazzové legendy - trumpetisty Artura Sandovala s CBC Big Bandemvečer filmových melodií Ennia Morriconeho a Luboše Fišeraprojekt Carlose Piñany s názvem Flamenco Symphonyvečer muzikálových melodií Bravo Broadway! s hvězdami broadwayských divadel, koncert šansoniérky Szidi Tobias ad. Festival vzdá rovněž poctu W. A. Mozartovi, od jehož narození příští rok uplyne 260 let. Závěr festivalu pak bude skutečně velkolepý, zazní dílo Carla Orffa Carmina Burana v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu a dvou pěveckých sborů.

V rámci MHF Český Krumlov 2016 je naplánováno dvaadvacet koncertů, které se kromě tradičních festivalových lokací (Pivovarská zahrada, Zahrada Kooperativy, Zámecká jízdárna, Maškarní sál) budou konat i na dalších atraktivních místech Českého Krumlova, jako jsou např. zámecká kaple či kostel a zahrada nově opraveného kláštera. Oproti předešlému roku se tedy za stejnou dobu uskuteční o devět koncertů více, novinkou jsou také úterní koncerty v Maškarním sále, nedělní koncerty v klášterním kostele a v zámecké kapli a v neposlední řadě i dva koncerty v tentýž večer (dvakrát se uskuteční zároveň komorní koncert v Maškarním sále a koncert v Pivovarské zahradě). Velkých open-air koncertů bude tentokrát více než v předešlých letech.

Podrobný program jubilejního ročníku Mezinárodního hudebního festivalu naleznete na www.ckrumlov.cz/mhf. Inspirovat předchozími ročníky se můžete ve fotogalerii.