Pátek, 12. 19:00 - Pondělí, 15. srpen 2016 19:00
Česko-bavorské kulturní dny na zámku BuchenauPozvánka
Česko-bavorské kulturní dny na zámku Buchenau

Těšit se můžete například na koncert Železnorudského smíšeného pěveckého sboru pod vedením Martina Červenky, promítání filmu Hluboké kontrasty s úvodním slovem režisérky Lenky Ovčáčkové a následnou diskusí, Jazzový koncert „Trio Sven Ochsenbauer“ nebo na  letní slavnost s bavorskými a českými specialitami, hudbou z Čech i Bavorska, uměleckým trhem, velkými loutkami „Walking Puppets“ a společnou výstavou sdružení Unie výtvarných umělců plzeňské oblasti a bavorských umělců.

Celý program v češtině najdete zde.

Sobota, 16. červenec 2016 10:00 - 17:00
DEN NÁRODNÍHO PARKU ŠUMAVAPozvánka
DEN NÁRODNÍHO PARKU ŠUMAVA

CELODENNÍ AKCE V RÁMCI OSLAV 25. VÝROČÍ NP ŠUMAVA NA ROKYTĚ

Užijte si den s tradičními řemesly Šumavy, her, znalostních soutěží a celodenní akci zakončíme koncertem 

 

PROGRAM: 

10.00 - 17.00

·         Řemeslné dílny (tvoření z vlny a hlíny, výroba skleněných perel, výrobky z kůže, zdobení polštářků)

·         Rýžování zlata

·         Hry a soutěže nejen pro děti s environmentální tematikou

·         Setkání s vlky - představení Zoologického programu NP Šumava

·         Lukostřelba (střelba z různých luků, kuší a praků)

·         Informační a strážní služba NP Šumava - ukázka činnosti

·         Národní park Bavorský les - práce Rangerů

·         Ukázka práce s koňmi

13.00 - 14.00

·         ZAYFERUS - ukázka minimálně 30 druhů dravců a sov při volném letu i lovu

 

16.00 - 17.00 

·         Koncert

 

Dále: tradiční šumavské výrobky - ukázka a prodej, šumavské občerstvení 

Pondělí, 11. červenec 2016 12:00
Bavorská zemská výstava 2016 – Pivo v Bavorsku – v obci AldersbachPozvánka
Bavorská zemská výstava 2016 – Pivo v Bavorsku – v obci Aldersbach

Oslavovat by se mělo se vším všudy. Co Vás tedy čeká a nemine v rámci Bavorské zemské výstavy ,,Pivo v Bavorsku“: Rodinná slavnost zemského okresu Pasov (31. července), speciální etapa cyklovýletu pořádaného bavorským rádiem „Bayerische Rundfunk“ (4. srpna), dožínky (6. srpna) a dočesná (17. srpna), opera „Zlato Rýna“ (12. a 14. srpna), jedinečná inscenace „Bierocco“ od 8. do 10. září, stejně jako Mezinárodní den lidové hudby „Lidé v Evropě“ (11. září).

Další informace najdete na webu: www.landesausstellung-bier.de

Výstava probíhá od 29.04. do 30.10.2016 · denně od 9 – 18 hod.

Místo konání výstavy: klášter Aldersbach

Freiherr-von-Aretin-Platz · 94501 Aldersbach 

(jen 77 km od hraničního přechodu Strážný) 

Neděle, 17. červenec 09:00 - Neděle, 16. říjen 2016 10:05
Cuba Color - Jedinečná výstava v Galerii Kunsträume v Bavorské Rudě
Cuba Color - Jedinečná výstava v Galerii Kunsträume v Bavorské Rudě

Zveme Vás na jedinečnou výstavu Cuba Color v galerii Kunsträume v Bavorské Rudě. Od 17.7.2016 do 16.10.2016 si budete moci prohlédnout výstavu leptů a litografií kubánských umělců - vystavena budou díla jak mladých, tak etablovaných a známých tvůrců. Výstavu doplní fotografie Wolfganga Raaba "Kuba. Země a lidé". Otevírací doba je od středy do neděle od 10:30 do 17:30 hodin.

Seznamte se se životem společnosti, která přes dlouholetou politickou nesvobodu a chudobu hýří neutuchající chutí do života!

Sobota, 16. červenec 09:00 - Sobota, 6. srpen 2016 18:00
Soutěž o volné vstupenky na Cestu v korunách stromů a bobovou dráhu v St. Englmaru!
Soutěž o volné vstupenky na Cestu v korunách stromů a bobovou dráhu v St. Englmaru!
Sobota, 16. červenec 09:00 - Sobota, 6. srpen 2016 18:00
Léto v Českém Krumlově ve znamení hudby a divadla II.
Léto v Českém Krumlově ve znamení hudby a divadla II.

Mezinárodní hudební festival - 16. 7. - 6. 8. 2016

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov oslaví v letošním roce čtvrtstoletí své existencejubilejní pětadvacátý ročník bude proto připomenutím koncertů některých výjimečných interpretů, kteří na festivalu za dobu jeho trvání vystoupili. Pozvání přijali např. Arturo Sandoval, Daniel Raiskin, Roger Isaacs, Bohuslav Matoušek a další. V průběhu čtyř týdnů se představí i celá řada dalších světově proslulých umělců v čele s hlavní hvězdou 25. ročníku, peruánským tenoristou Juanem Diegem Flórezem. Festival však dává příležitost i mladým umělcům, tentokrát vystoupí mj. Jan Mráček, Petr Nouzovský, Karel Martínek, připraven je též koncert dvou mladých vítězů prestižních mezinárodních soutěží. Představí se především české orchestry a soubory a zazní jak stěžejní díla světové koncertní literatury, tak i méně často uváděné skladby.

Kromě koncertů klasické hudby se již tradičně uskuteční i večery jiných žánrůkoncert jazzové legendy - trumpetisty Artura Sandovala s CBC Big Bandemvečer filmových melodií Ennia Morriconeho a Luboše Fišeraprojekt Carlose Piñany s názvem Flamenco Symphonyvečer muzikálových melodií Bravo Broadway! s hvězdami broadwayských divadel, koncert šansoniérky Szidi Tobias ad. Festival vzdá rovněž poctu W. A. Mozartovi, od jehož narození příští rok uplyne 260 let. Závěr festivalu pak bude skutečně velkolepý, zazní dílo Carla Orffa Carmina Burana v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu a dvou pěveckých sborů.

V rámci MHF Český Krumlov 2016 je naplánováno dvaadvacet koncertů, které se kromě tradičních festivalových lokací (Pivovarská zahrada, Zahrada Kooperativy, Zámecká jízdárna, Maškarní sál) budou konat i na dalších atraktivních místech Českého Krumlova, jako jsou např. zámecká kaple či kostel a zahrada nově opraveného kláštera. Oproti předešlému roku se tedy za stejnou dobu uskuteční o devět koncertů více, novinkou jsou také úterní koncerty v Maškarním sále, nedělní koncerty v klášterním kostele a v zámecké kapli a v neposlední řadě i dva koncerty v tentýž večer (dvakrát se uskuteční zároveň komorní koncert v Maškarním sále a koncert v Pivovarské zahradě). Velkých open-air koncertů bude tentokrát více než v předešlých letech.

Podrobný program jubilejního ročníku Mezinárodního hudebního festivalu naleznete na www.ckrumlov.cz/mhf. Inspirovat předchozími ročníky se můžete ve fotogalerii.

Pátek, 24. červen 09:00 - Neděle, 3. červenec 2016 18:00
Léto v Českém Krumlově ve znamení hudby a divadla
Léto v Českém Krumlově ve znamení hudby a divadla

Festival komorní hudby - 24. 6. - 3. 7. 2016

Letní hudební menu otevře Festival komorní hudby, jehož 30. ročník začíná již v pátek 24. června tradiční Barokní nocí. Jde o unikátní repliku barokních zámeckých i zahradních slavností. V hlavních sálech českokrumlovského zámku bude znít dobová taneční hudba i originální koncertní produkce. Vrcholem Barokní noci je barokní opera, letos Don Tabarando e Scintilla od Johanna Adolfa Hasseho, v podání souboru Capella Regia pod vedením Roberta Huga. A vrcholem druhým je svícemi nasvětlená zámecká zahrada a barokní ohňostroj postavený přesně podle dobové ikonografie.

Jubilejní ročník připomene všechny typické a osvědčené festivalové akce a nabídne několik nových. Letošní páté výročí odchodu Mistra Josefa Suka, řadu let prezidenta festivalu, uctí koncert Pocta houslím, na kterém zahraje vynikající houslista mladší generace Roman Patočka za doprovodu klavíristy Adama Skoumala.

Prostor v rámci Festivalu komorní hudby tradičně dostane Smyčcový orchestr Český Krumlov se sólistou Miroslavem Ambrošem ve velmi vděčném programu s Mendelssohnovým Houslovým koncertem a Mozartovou symfonií g-moll.

Pro slavnostní závěrečný koncert se podařilo získat nejlepší slovenský komorní orchestr Capella Istropolitana a o festivalový epilog se postará na náměstí pod širým nebem Kapela schwarzenberské gardy.

Podrobný program jubilejního ročníku Festivalu komorní hudby naleznete na www.ckrumlov.cz/fekohu. Inspirovat předchozími ročníky se můžete ve fotogalerii.

Pátek, 17. 10:00 - Neděle, 19. červen 2016 18:00
SLAVNOSTI PĚTILISTÉ RŮŽE - 30. ROČNÍK
SLAVNOSTI PĚTILISTÉ RŮŽE - 30. ROČNÍK

Ve dnech 17. - 19. 6. 2016 se Český Krumlov vrátí zpět do renesance, nejslavnější éry města. Za doprovodu dobové hudby, vystoupení udatných rytířů, šermířů, potulných kejklířů, muzikantů i komediantů si prostřednictvím jubilejního 30. ročníku Slavností pětilisté růže připomene slávu rodu pětilisté růže - šlechtického rodu Rožmberků.

Pro 30. ročník připravili pořadatelé několik novinek.  

Neopakovatelnou atmosféru historických kostýmovaných průvodů budou moci návštěvníci zažít hned několikrát během všech tří renesančních dnů: Ze zámku přes Latrán a Širokou ulici až na náměstí Svornosti se v sobotu v 15.00 hodin vydá Vladařský průvod, který představí Poslední Rožmberky Viléma a Petra Voka z Rožmberka. Od 15.30 hodin poté ve Slavnostním historickém průvodu z Horní ulice přes náměstí Svornosti, Širokou ulici, Latrán až do Pivovarské ulice projde více než 800 kostýmovaných postav - šlechticů, měšťanů, hudebníků, kejklířů, rytířů na koních, řemeslníků a dalších postav z dějin Českého Krumlova. Magický noční ohňový průvod, který každoročně rozsvítí tmavé uličky a zákoutí historického centra nepřeberným množstvím ohňových obrazců a světelných kouzel, si budou moci návštěvníci letos nově užít jak v pátek, tak v sobotu.

Do klášterní zahrady nově revitalizovaných Klášterů Český Krumlov bude letos nově situována šermířská scéna, která nabídne poutavé šermířské duely a další šermířská a šermířsko-divadelní představení souborů historického šermu. 

Druhým rokem poskytne městský park prostor pro Living history - vojenské ležení ve stylu gotiky v městském parku, kterého se zúčastní soubory z Čech, Moravy a německého Burghausenu. Vojenské ležení nabídne ukázky táborového života, historických řemesel a vystoupení souborů.

Středověkou hudbu, pouliční divadla a šermířské souboje v podobě více 170 vystoupení na deseti scénách již tradičně doprovodí historické řemeslné trhy na I. zámeckém nádvoří, které od pátku do neděle nabídnou ochutnávku tradičních řemesel i dobového zboží. V sobotu se zájemci mohou vydat na tradiční noční rytířský turnaj připomínající legendu Dělení růží a vychutnat si jedinečný půlnoční slavnostní ohňostroj na jižních zámeckých terasách, tentokrát ve výsostně barokní formě. V neděli poté herci v zámecké zahradě před otáčivým hledištěm rozehrají na šachovnici 12x12 m originální Živé šachy s živými figurami.

Více informací: www.ckrumlov.cz/slavnosti   

Středa, 1. červen 2016 13:00
Regionální infocentrum Plzeňského kraje a BavorskaTisková zpráva
Regionální infocentrum Plzeňského kraje a Bavorska

Naše IC Bavorsko-Čechy v Plzni se po 4 letech přestěhovalo. Najdete nás v nově otevřeném Regionálním infocentru Plzeňského kraje a Bavorska na náměstí Republiky v Plzni vedle Domu knihy NAVA. Otevírací doba je od 8:30 do 17:00 hod (po - pá).

Regionální infocentrum Plzeňského kraje a Bavorska zahájilo ve středu 1. června 2016 oficiálně provoz. Slavnostního otevření se zúčastnili, jak zástupci Plzeňského kraje, tak zástupci Bavorska. 

"Nadále nabízíme pěší turistiku, cykloturistiku, zimní sporty, ubytování. Vše, co turista potřebuje poradit z různých oblastí. Cokoliv potřebuje vědět, se mu pokoušíme zjistit. Velmi často se lidé ptají na akce, to znamená, že lidé už nenavštěvují jen muzea a výletní cíle, ale jezdí i za kulturou. Zajímají je nejrůznější koncerty a další záležitosti, které se na bavorské straně konají. Jezdí hodně za nákupy, takže potřebují vědět, kdy jsou nákupní neděle, kdy jsou výprodeje a tak dále. I tyto informace jim zjišťujeme," dodává Simona Fink, vedoucí bavorsko-českých informačních center, která se zároveň stala koordinační osobou pro přeshraniční spolupráci mezi Bavorskem a českou stranou.

"Máme pobočku v Českých Budějovicích, ale ta není založená na tak úzké spolupráci s krajem jako zde v Plzni. Kancelář v Martinské ulici fungovala čtyři roky, fungovala velmi dobře, ale současná kancelář je pro nás mnohem silnější a jsme za to rádi," říká Herbert Unnasch, jednatel společnosti ARBERLAND REGio.

Více informací najdete zde.

Sobota, 14. 10:00 - Neděle, 15. květen 2016 18:00
67. Sudetoněmecké dny v Norimberku (14.-15.5.2016)
67. Sudetoněmecké dny v Norimberku (14.-15.5.2016)

Také letos se Informační centrum Bavorsko-Čechy zastoupené Simonou Fink zúčastnilo Sudetoněmeckých dní, kde prezentovalo turistickou oblast Bavorsko/Čechy. Náš stánek s informačními materiály se nacházel ve vstupní hale. Poprvé se Sudetoněmeckých dní zúčastnil i oficiální zástupce České republiky ministr kultury Daniel Herman. Sudetoněmecké dny se konaji od roku 1950 každoročně na svatodušní svátky.