Pátek, 24. červen 09:00 - Neděle, 3. červenec 2016 18:00
Léto v Českém Krumlově ve znamení hudby a divadla
Léto v Českém Krumlově ve znamení hudby a divadla

Festival komorní hudby - 24. 6. - 3. 7. 2016

Letní hudební menu otevře Festival komorní hudby, jehož 30. ročník začíná již v pátek 24. června tradiční Barokní nocí. Jde o unikátní repliku barokních zámeckých i zahradních slavností. V hlavních sálech českokrumlovského zámku bude znít dobová taneční hudba i originální koncertní produkce. Vrcholem Barokní noci je barokní opera, letos Don Tabarando e Scintilla od Johanna Adolfa Hasseho, v podání souboru Capella Regia pod vedením Roberta Huga. A vrcholem druhým je svícemi nasvětlená zámecká zahrada a barokní ohňostroj postavený přesně podle dobové ikonografie.

Jubilejní ročník připomene všechny typické a osvědčené festivalové akce a nabídne několik nových. Letošní páté výročí odchodu Mistra Josefa Suka, řadu let prezidenta festivalu, uctí koncert Pocta houslím, na kterém zahraje vynikající houslista mladší generace Roman Patočka za doprovodu klavíristy Adama Skoumala.

Prostor v rámci Festivalu komorní hudby tradičně dostane Smyčcový orchestr Český Krumlov se sólistou Miroslavem Ambrošem ve velmi vděčném programu s Mendelssohnovým Houslovým koncertem a Mozartovou symfonií g-moll.

Pro slavnostní závěrečný koncert se podařilo získat nejlepší slovenský komorní orchestr Capella Istropolitana a o festivalový epilog se postará na náměstí pod širým nebem Kapela schwarzenberské gardy.

Podrobný program jubilejního ročníku Festivalu komorní hudby naleznete na www.ckrumlov.cz/fekohu. Inspirovat předchozími ročníky se můžete ve fotogalerii.

Pátek, 17. 10:00 - Neděle, 19. červen 2016 18:00
SLAVNOSTI PĚTILISTÉ RŮŽE - 30. ROČNÍK
SLAVNOSTI PĚTILISTÉ RŮŽE - 30. ROČNÍK

Ve dnech 17. - 19. 6. 2016 se Český Krumlov vrátí zpět do renesance, nejslavnější éry města. Za doprovodu dobové hudby, vystoupení udatných rytířů, šermířů, potulných kejklířů, muzikantů i komediantů si prostřednictvím jubilejního 30. ročníku Slavností pětilisté růže připomene slávu rodu pětilisté růže - šlechtického rodu Rožmberků.

Pro 30. ročník připravili pořadatelé několik novinek.  

Neopakovatelnou atmosféru historických kostýmovaných průvodů budou moci návštěvníci zažít hned několikrát během všech tří renesančních dnů: Ze zámku přes Latrán a Širokou ulici až na náměstí Svornosti se v sobotu v 15.00 hodin vydá Vladařský průvod, který představí Poslední Rožmberky Viléma a Petra Voka z Rožmberka. Od 15.30 hodin poté ve Slavnostním historickém průvodu z Horní ulice přes náměstí Svornosti, Širokou ulici, Latrán až do Pivovarské ulice projde více než 800 kostýmovaných postav - šlechticů, měšťanů, hudebníků, kejklířů, rytířů na koních, řemeslníků a dalších postav z dějin Českého Krumlova. Magický noční ohňový průvod, který každoročně rozsvítí tmavé uličky a zákoutí historického centra nepřeberným množstvím ohňových obrazců a světelných kouzel, si budou moci návštěvníci letos nově užít jak v pátek, tak v sobotu.

Do klášterní zahrady nově revitalizovaných Klášterů Český Krumlov bude letos nově situována šermířská scéna, která nabídne poutavé šermířské duely a další šermířská a šermířsko-divadelní představení souborů historického šermu. 

Druhým rokem poskytne městský park prostor pro Living history - vojenské ležení ve stylu gotiky v městském parku, kterého se zúčastní soubory z Čech, Moravy a německého Burghausenu. Vojenské ležení nabídne ukázky táborového života, historických řemesel a vystoupení souborů.

Středověkou hudbu, pouliční divadla a šermířské souboje v podobě více 170 vystoupení na deseti scénách již tradičně doprovodí historické řemeslné trhy na I. zámeckém nádvoří, které od pátku do neděle nabídnou ochutnávku tradičních řemesel i dobového zboží. V sobotu se zájemci mohou vydat na tradiční noční rytířský turnaj připomínající legendu Dělení růží a vychutnat si jedinečný půlnoční slavnostní ohňostroj na jižních zámeckých terasách, tentokrát ve výsostně barokní formě. V neděli poté herci v zámecké zahradě před otáčivým hledištěm rozehrají na šachovnici 12x12 m originální Živé šachy s živými figurami.

Více informací: www.ckrumlov.cz/slavnosti   

Středa, 1. červen 2016 13:00
Regionální infocentrum Plzeňského kraje a BavorskaTisková zpráva
Regionální infocentrum Plzeňského kraje a Bavorska

Naše IC Bavorsko-Čechy v Plzni se po 4 letech přestěhovalo. Najdete nás v nově otevřeném Regionálním infocentru Plzeňského kraje a Bavorska na náměstí Republiky v Plzni vedle Domu knihy NAVA. Otevírací doba je od 8:30 do 17:00 hod (po - pá).

Regionální infocentrum Plzeňského kraje a Bavorska zahájilo ve středu 1. června 2016 oficiálně provoz. Slavnostního otevření se zúčastnili, jak zástupci Plzeňského kraje, tak zástupci Bavorska. 

"Nadále nabízíme pěší turistiku, cykloturistiku, zimní sporty, ubytování. Vše, co turista potřebuje poradit z různých oblastí. Cokoliv potřebuje vědět, se mu pokoušíme zjistit. Velmi často se lidé ptají na akce, to znamená, že lidé už nenavštěvují jen muzea a výletní cíle, ale jezdí i za kulturou. Zajímají je nejrůznější koncerty a další záležitosti, které se na bavorské straně konají. Jezdí hodně za nákupy, takže potřebují vědět, kdy jsou nákupní neděle, kdy jsou výprodeje a tak dále. I tyto informace jim zjišťujeme," dodává Simona Fink, vedoucí bavorsko-českých informačních center, která se zároveň stala koordinační osobou pro přeshraniční spolupráci mezi Bavorskem a českou stranou.

"Máme pobočku v Českých Budějovicích, ale ta není založená na tak úzké spolupráci s krajem jako zde v Plzni. Kancelář v Martinské ulici fungovala čtyři roky, fungovala velmi dobře, ale současná kancelář je pro nás mnohem silnější a jsme za to rádi," říká Herbert Unnasch, jednatel společnosti ARBERLAND REGio.

Více informací najdete zde.

Sobota, 14. 10:00 - Neděle, 15. květen 2016 18:00
67. Sudetoněmecké dny v Norimberku (14.-15.5.2016)
67. Sudetoněmecké dny v Norimberku (14.-15.5.2016)

Také letos se Informační centrum Bavorsko-Čechy zastoupené Simonou Fink zúčastnilo Sudetoněmeckých dní, kde prezentovalo turistickou oblast Bavorsko/Čechy. Náš stánek s informačními materiály se nacházel ve vstupní hale. Poprvé se Sudetoněmeckých dní zúčastnil i oficiální zástupce České republiky ministr kultury Daniel Herman. Sudetoněmecké dny se konaji od roku 1950 každoročně na svatodušní svátky.

 

 

Pondělí, 23. 10:00 - Neděle, 29. květen 2016 18:00
Sochaři v ateliéru pod širým nebem
Sochaři v ateliéru pod širým nebem

Umělci tvoří svá díla zpravidla schováni za zdmi ateliérů nebo svých dílen. Spolek přátel umění a kultury 50/52 v Bavorské Rudě nevystaví pouze sochy, ale ukáže široké veřejnosti i sochaře při práci. Od 23. do 29. května 2016 se na pozemku galerie v ulici Bahnhofstraße bude konat Mezinárodní sochařské symposium. Čtyři známí sochaři budou venku pracovat a návštěvnící budou moci sledovat, jak jim pod rukama vznikají sochy. Z bloků žuly nebo hromady šrotu vzniknou dechberoucí skulptury a plastiky.

„Setkání“ – to je motto tohoto sympózia. Setkají se umělci z různých zemí, z Německa a z České republiky. Setkají se umělci s návštěvníky, ale i návštěvníci s návštevníky. V rámci této události si všichni mohou popovídat. Sympózia se účastní  Václav Fiala z Klatov, Tom Kůs z Plzně, Alfred Seidl z obce Tyrnau u Pasova. Kromě toho se sympózia jako host účastní i Rudolf Tschudin ze Švýcarska. Rádi bychom tímto pozvali obyvatele Železné Rudy, aby se přišli do galerie v době konání tohoto sympózia podívat a aby sledovali umělce při práci. Jedním z vrcholů sympózia bude odlévání bronzové sochy Alfrédem Seidlem, které proběhne ve čtvrtek 26. 5. 2016 od 18 hod.

Více informací najdete zde.

 

Tom Kůs při práci
Středa, 20. duben 2016 18:00
Miss Becher klub 2016Tisková zpráva
Miss Becher klub 2016

Plzeňský podnikatelský klub "Becher klub" volil v hotelu Angelo dne 20.4.2016 již 21. Miss Becher klub.

Podpora sponzorů je při organizaci podobně velkolepých kulturních akcí velmi důležitá. Rádi bychom proto poděkovali našim partnerům.

Hodnotné pobytové poukazy pro vítězky do soutěže věnovali právě i naši partneři z Bavorska - prémiový hotelový řetězec Edel Bodenmais, hotely Chrysantihof a Sternsteinhof v Bad Birnbachu, které zastupovala Simona Fink, koordinátorka česko-bavorské spolupráce. Ta nejen, že zasedla v odborné porotě, předsedovi Becher´klubu ale i nabídla, že by se v příštím roce mohla uskutečnit volba miss za účasti dívek z Bavorska.

Více informací k celé akci najdete zde